p1040174.jpg

5A, 6A - Budapešť

V prvním zářijovém týdnu se studenti kvinty a sexty vydali do Budapešti. Během třídenní exkurze si prohlédli centrum města včetně baziliky sv. Štěpána a její vyhlídkové věže. Velký úspěch měla vyjížďka lodí po Dunaji se zastávkou na ostrově sv. Markéty, kde si mnozí studenti půjčili šlapadla. Navštívili několik budapešťských muzeí (Technické muzeum, Muzeum teroru), vyzkoušeli nejstarší linku metra na evropském kontinentu a prošli se po slavném řetězovém mostu. Poslední den odpoledne vyjeli lanovkou ke Královskému paláci. Doufáme, že pro studenty to byl příjemný začátek školního roku.

Zdena Tejkalová, vedoucí akce

dscn5966.jpg

1A, 1B - Seznamovací kurz v Monínci

„Prima akce“ – těmito dvěma slovy se dá stručně charakterizovat letošní seznamovací kurz, kterého se zúčastnili na začátku roku naši nejmladší noví studenti. O zábavu bylo postaráno  –  nechyběly  sportovní  soutěže,  hry,  bazén,  tubing  a  lanové  centrum  (pod vedením asistentů Milana a Báry), arteterapie a povídání (pod vedením psychologa Petra) a komunitní kruhy, tvorba třídních pravidel a vlajky/erbu (pod vedením třídních učitelů Nely Králové a Adama Rašky). Studenti byli stateční a i přes nepřízeň počasí si uchovávali dobrou náladu. Akce splnila  svůj  cíl  a  každý  z  nás  se  vrátil  se  spolužáky,  které  zná  jménem  a  ví  o  nich  ty nejdůležitější informace.

Barbora Glaserová, vedoucí akce

wp_20140904_018sh.jpg

8A - Škola v přírodě

Náš poslední školní rok jsme zahájili studijním pobytem v Jizerských horách. Pan profesor Kučera vymyslel skvělý výletní program provázaný s přípravou na maturitu z ekonomie a německého jazyka, který posléze doplnila paní profesorka Fessová zeměpisem. Po procházkách mezi prosluněnými jizerskými kopci jsme se vždy rádi vraceli do útulného rodinného penzionu U Lípy na okraji vesnice Stará Ves u Vysokého nad Jizerou. Úžasná obsluha o nás pečovala (především stravováním) po celou dobu pobytu a zpříjemnila nám tak i chvíle studia. Unaveni po výletu do zajímavých krápníkových jeskyní v Bozkově jsme získané vědomosti stvrdili přezkoušením z probrané látky a následně jsme si užili pohodový večer s kytarou. Poslední den strávený na raftech jsme si „unášeni“ proudem řeky Jizery užívali spoustu legrace a slunečného počasí. Ze školy v přírodě jsme se vrátili nabyti novými vědomostmi, energií z hor a se spokojenými plnými žaludky (a někteří s důtkou – pozn. třídního :))

Nina Kydlíčková, oktáva

wp_000250.jpg

3V - Grüß Gott, Wien!

Studenti vyšehradské tercie se na začátku dubna vydali do Vídně na školní exkurzi, která byla vítaným doplněním dějepisného projektu „Habsburkové“. Během třídenního pobytu si prohlédli dominanty historického centra města. Navštívili například Hofburg, Schönbrunn nebo Naturhistorisches Museum, ale také se “vyřádili“ v Prátru a pochutnali si na vyhlášených lahůdkách, jako jsou „Wiener Schnitzel“  či „Sachertorte“. Prožili v rakouské metropoli krásné prosluněné dny, načerpali mnoho nových poznatků a zážitků a němčináři si navíc procvičili a obohatili svůj „Wortschatz“.

Lenka Nedvědová, třídní tercie

lili-rudis-012.jpg

Beseda s J. Rudišem

„Někdy si myslíte, že něco vymyslíte a ona ta realita je pak přitom mnohem šílenější.“

Studenti Gymnázia Duhovka v rámci mezinárodního projektu Literatura Live uspořádali dne 3. 3. 2014 v Městské knihovně v Praze besedu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, který je označován za „jednoho z nejpozoruhodnějších českých spisovatelů dnešní doby“.

Ve svých 30 letech dostal tento diplomovaný učitel němčiny a dějepisu Cenu Jiřího Ortena za dílo Nebe pod Berlínem, do povědomí veřejnosti se dostal především díky zfilmování svých knih Alois Nebel a Grandhotel. Kromě románů, povídek, filmových scénářů a komiksů se věnuje též hudbě (Kafka band, U-Bahn, The Bombers) a literárnímu kabaretu EKG v Divadle Archa.

Na příjemném pondělním odpoledním setkání se sešlo přes 100 hostů, debatu spolu-moderovalo pět studentů ve věku 13-18 let (Josef Havránek, Sára Pecková, Františka Hanousková, Kryštof Stupka a Margaret Lepšíková) z Gymnázia Duhovka, kteří měli připraveny detailní otázky, leckdy opravdu „na tělo“. Kromě moderované besedy, kdy se autor skrze své odpovědi divákům otevřel jako člověk, se dostalo i na kratší předčítání z knihy Národní třída. Nutno dodat, že pan Rudiš se nebál a otevřeně vyprávěl o všem, co tázající zajímalo a navíc poskytl i několik cenných rad – třeba jak si správně vybrat knížku nebo v jakém městě si stojí za to vyzkoušet studium v zahraničí.

Debata plynula svižným tempem a prostřídalo se v ní mnoho témat, ať už šlo o koníčky (opravdu sbírám jízdní řády, míval jsem je na WC), zážitky z jiných zemí a měst, vztah k ženám a o lásku obecně (vždyť ono tématem mého psaní, stejně jako kabaretu, je většinou „láska a něco“) nebo inspiraci pro psaní (díky dobré paměti umím zachovat historky, co slyším, jsem takový zapisovatel a pozorovatel) – dozvěděli jsme se třeba o tom, kdo byl reálným předobrazem postavy Katrin z knihy Nebe pod Berlínem a že autora baví psát o hrdinech, kteří „jsou často takoví mimoňové, outsideři, trošku švihlí“.

Díky autorovu předčítání první a poslední věty z každé jeho knihy a především pak delší ukázky z románu Národní třída, jenž vyšel loni, byla atmosféra živá a interaktivní a všem přítomným byla opravdu velmi příjemnou „live“ formou představena literatura – dílo i jeho autor coby živoucí entity, které mají, co předat.

Tuto reflexi berte rovnou jako pozvánku na další takovéto setkání, které se uskuteční tamtéž a to 7. dubna opět od 14 hodin. Hostem bude Jan Novák, česko-americký spisovatel (Milionový jeep, The Grand Life, Děda, Aljaška a strhujícího „pravdivého románu“ Zatím dobrý, dokumentujícího příběh a protikomunistický odboj bratří Mašínů) scénárista (Báječná léta pod psa, spoluautor scénáře k filmu Valmont režiséra Miloše Formana). Držíme palce studentům, aby besedu zvládli na stejně vysoké úrovni, jako tu s Rudišem.

«» ... | | | 6