18n24_gymnazium_duhovka_-_pohlad_2b.jpg

Vnitroblok

Projekt Vnitroblok vznikl společným zájmem studentů, rodičů a pedagogického sboru naší školy. Cílem projektu je využít prostor, který se nachází v areálu školy, obklopen budovou gymnázia - tedy pravým křídlem budovy Masarykovy školy. Vytvořme prostor, kde se budeme moci scházet, učit se, odpočívat a tvořit. "Dvorek", který bude náš - studentů, učitelů, rodičů - komunity gymnázia.

Možnosti zapojení

1. Pracovní soboty - V nejlepší budovatelské tradici vyhlašujeme všechny květnové soboty (a poslední dubnovou) jako pracovní - čeká Vás práce na přesunu štěrku/země/mlatu/stavebního odpadu. Práce, která nevyžaduje výrazné intelektuální zapojení (řídit ji bude někdo z učitelů), ale bude vidět konkrétní hmotný výsledek (kdo z nás to dnes má). Práce bude různé intenzity a charakteru - nebojte se přijít s celou rodinou. Občerstvení a pracovní pomůcky zajištěny (byť pokud pojedete autem, tak si můžete vzít svou oblíbenou lopatu). Svůj zájem potvrďte prosím na [javascript protected email]. Pracovat budeme vždy cca od 9:00 do 17:00, je ale možné přijít/odejít dříve/později.

2. Kopáčská pozdní odpoledne a podvečery - Ti z vás, kteří tráví víkendy mimo Prahu mají možnost přeskupovat (pod dohledem pana učitele/školníka/knihovníka Pergla) hlínu a provádět tak terénní úpravy v těchto dnech a časech: 16. 4. (úterý) 16:30-19:00, 24. 4. (středa) 16:30-19:00, 30. 4. (úterý) 16:30-19:00.
    Pomůcky jsou opět zajištěny a svůj zájem potvrďte opět mailem.

3. Finanční podpora na benefičním večeru pro Duhovku - Jak již bylo avizováno jindy a jinde, 29.5. bude možnost podpořit přes Spolek pro Duhovku vnitroblok finančně. Možnost pro ty z vás, kteří před montérkami preferujete oblek a před kopajícím biologem Leoše Mareše. Podpořit můžete akcí i prostřednictvím tomboly/aukce, nebo on-line díky webu darujme.cz.

4. Adopce stromů - Pokácet strom je v dnešní společnosti vnímáno skoro jako zločin. Vy se můžete na správnou stranu postavit tím, že podpoříte zasazení stromu nového, již vzrostlého. Do vnitrobloku jich přijde celkem 13 - 8 bříz německých bělokorých (Betula pendula) a 5 dřezovců trojtrnných (Gleditsia triacanthos “Sunburst”). Vzhledem k tomu, že budeme osazovat vzrostlé stromy, jsou ceny následující - 20 tis. Kč bříza, 12 tis. Kč dřezovec. Opět nám, prosím, dejte vědět, o jaký strom byste měli zájem - budeme zde i průběžně zveřejňovat, kolik z nich již bylo adoptováno a kolik ještě na novou rodinu čeká.

5. Adopce/dražba nábytku - Ti z vás, kteří chtějí spojit pomoc dobré věci s adrenalinem, zapisují do kalendáře 27. červen. V rámci tradiční zahradní slavnosti proběhne i dražba/adopce nábytku a dalšího vybavení, které do vnitrobloku přijde.

6. "Name your role" - Pokud jste se výše nenašli, dejte nám vědět, jak a s čím byste chtěli a mohli pomoci. Děkujeme!

• konec dubna - slavnostní "výkop" - zahájení 1. fáze projektu
  • 03. 04. 2019 - instalace ocelových pásů (oddělení mlatových cest a záhonů)
  • 20. 03. 2019 - zaměření plochy, vyznačení záhonů a cest
18n24_gymnazium_duhovka_-_pohlad_1.jpg

Časová osa

• 2016 – 2018
  • jaro 2018
  • říjen 2018
  • prosinec 2018
  • únor 2019
  • únor – duben 2019
  • duben – červen 2019
  • červen 2019
  • září – říjen 2019

• přemýšlení o podobách vnitrobloku, studentské návrhy
  • definování priorit, první verze projektu
  • projekt, sestavení týmu rodičů a zástupců školy
  • prezentace širší rodičovské a studentské veřejnosti
  • projektová dokumentace, plán realizace (zapojení tříd)
  • přípravná fáze jednotlivých tříd gymnázia, fundraising
  • realizace 1. fáze za pomoci studentů, učitelů i rodičů
  • slavnostní ukončení 1. fáze, představení 2. fáze
  • realizace 2. fáze - možnosti dalšího rozvoje

Poděkování

Upřímné díky patří všem, kteří se již zapojili do projektu a aktivně nás tak podporují. Kromě hlavního týmu, který se skládá z rodičů (paní Bartková Sodomková, Bedford, Janečková, Thompson, Torbová a pan Dagostino, Mazánek, Leffler) a zaměstnanců školy (P. Hopfinger, T. Kučera, V. Pergl) děkujeme také externí pomoci panu Šafránkovi a jeho firmě Okrasná školka Svrkyně. Speciální dík patří zahradnímu architektovi Ferdinandu Lefflerovi a jeho týmu z Atelieru Flera, bez jejichž pomoci bychom tento super projekt jen stěží uvedli v život...

fle__2_.jpeg

Slovo architekta

“S chutí jsem přijal žádost vedení Duhovky ke spolupráci nad zeleným vnitroblokem školy. V zadání jsme se naprosto shodli a tak, vedeni myšlenkou realizace s participací rodičů, studentů i učitelů, chceme vytvořit místo, ke kterému bude mít každý osobní vztah, místo, které poskytne komunitě školy něco, co jim samotná budova gymnázia nenabídne…  Těším se, že tuto zahradu uvidím při každé návštěvy školy žít.”

(Ferdinand Leffler, architekt)