lili-rudis-012.jpg

Beseda s J. Rudišem

„Někdy si myslíte, že něco vymyslíte a ona ta realita je pak přitom mnohem šílenější.“

Studenti Gymnázia Duhovka v rámci mezinárodního projektu Literatura Live uspořádali dne 3. 3. 2014 v Městské knihovně v Praze besedu se spisovatelem Jaroslavem Rudišem, který je označován za „jednoho z nejpozoruhodnějších českých spisovatelů dnešní doby“.

Ve svých 30 letech dostal tento diplomovaný učitel němčiny a dějepisu Cenu Jiřího Ortena za dílo Nebe pod Berlínem, do povědomí veřejnosti se dostal především díky zfilmování svých knih Alois Nebel a Grandhotel. Kromě románů, povídek, filmových scénářů a komiksů se věnuje též hudbě (Kafka band, U-Bahn, The Bombers) a literárnímu kabaretu EKG v Divadle Archa.

Na příjemném pondělním odpoledním setkání se sešlo přes 100 hostů, debatu spolu-moderovalo pět studentů ve věku 13-18 let (Josef Havránek, Sára Pecková, Františka Hanousková, Kryštof Stupka a Margaret Lepšíková) z Gymnázia Duhovka, kteří měli připraveny detailní otázky, leckdy opravdu „na tělo“. Kromě moderované besedy, kdy se autor skrze své odpovědi divákům otevřel jako člověk, se dostalo i na kratší předčítání z knihy Národní třída. Nutno dodat, že pan Rudiš se nebál a otevřeně vyprávěl o všem, co tázající zajímalo a navíc poskytl i několik cenných rad – třeba jak si správně vybrat knížku nebo v jakém městě si stojí za to vyzkoušet studium v zahraničí.

Debata plynula svižným tempem a prostřídalo se v ní mnoho témat, ať už šlo o koníčky (opravdu sbírám jízdní řády, míval jsem je na WC), zážitky z jiných zemí a měst, vztah k ženám a o lásku obecně (vždyť ono tématem mého psaní, stejně jako kabaretu, je většinou „láska a něco“) nebo inspiraci pro psaní (díky dobré paměti umím zachovat historky, co slyším, jsem takový zapisovatel a pozorovatel) – dozvěděli jsme se třeba o tom, kdo byl reálným předobrazem postavy Katrin z knihy Nebe pod Berlínem a že autora baví psát o hrdinech, kteří „jsou často takoví mimoňové, outsideři, trošku švihlí“.

Díky autorovu předčítání první a poslední věty z každé jeho knihy a především pak delší ukázky z románu Národní třída, jenž vyšel loni, byla atmosféra živá a interaktivní a všem přítomným byla opravdu velmi příjemnou „live“ formou představena literatura – dílo i jeho autor coby živoucí entity, které mají, co předat.

Tuto reflexi berte rovnou jako pozvánku na další takovéto setkání, které se uskuteční tamtéž a to 7. dubna opět od 14 hodin. Hostem bude Jan Novák, česko-americký spisovatel (Milionový jeep, The Grand Life, Děda, Aljaška a strhujícího „pravdivého románu“ Zatím dobrý, dokumentujícího příběh a protikomunistický odboj bratří Mašínů) scénárista (Báječná léta pod psa, spoluautor scénáře k filmu Valmont režiséra Miloše Formana). Držíme palce studentům, aby besedu zvládli na stejně vysoké úrovni, jako tu s Rudišem.

«» ... | | | 8